Nie umiem odmówić sobie słodyczy, a chcę schudnąć. Co mam robić?

Jestem dziewczyną, mam 13 lat i ważę 95 kg, mam ok. 170 cm. Na lekcjach wf-u nie ćwiczę, ponieważ mam martwicę kości, ale chodzę na jogę. Kilka razy podjęłam się diety, ale nie wytrzymałam nawet dwóch dni. Była to dieta białkowa. W mojej rodzinie jest kilka osób otyłych, moja jedna babcia ma cukrzycę, druga też jest otyła. Nie byłam u lekarza w sprawie mojej nadwagi, ponieważ się bardzo wstydzę, mój brzuch strasznie zwisa i mam straszne rozstępy, a mam dopiero 13 lat! Nie jadam mięsa (czasami zjem parówkę drobiową), nie lubię pomidorów, kalafiora, bakłażanów i innych warzyw, lubię marchewkę, kalarepę, czasem zjem ziemniaki. Uwielbiam ryż, makaron, jajko, jabłka, mandarynki i inne podobne owoce. Lubię pić soki. Proszę o pomoc, nie wiem jak sobie poradzić, coraz więcej kolegów i koleżanek mnie wyzywa i się ze mnie śmieje. Strasznie mnie to boli:( Nie umiem odmówić sobie słodyczy, jak nie ma ich w domu, strasznie się denerwuję. Co mam robić?

Witaj,
bardzo Cię zachęcam do umówienia się na wizytę do dietetyka. Tylko dzięki bezpośredniemu spotkaniu dietetyk będzie mógł Ci pomóc. Nie ma powodu, aby się wstydzić. Dietetyk codziennie pomaga wielu ludziom, którzy mają podobne problemy do Twojego.
Dzięki rozmowie z Tobą specjalista będzie mógł ułożyć plan żywieniowy dopasowany do Twoich preferencji smakowych i do Twojego rytmu dnia. Na kolejnych spotkaniach nauczy Cię, co dla Ciebie jest dobre, a czego powinnaś unikać.
Pamiętaj, że na stałe pozbyć się zbędnych kilogramów można jedynie dzięki nauczeniu się i wprowadzeniu w życie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności fizycznej (oczywiście musi być dostosowana do Twojej sytuacji zdrowotnej). Diety „cud” w dłuższej perspektywie czasu są nieskuteczne, waga powraca.
Podsumowując jeszcze raz zachęcam Cię do umówienia się na wizytę do dietetyka. Samej trudno Ci będzie na początku. Nie czekaj, im szybciej zaczniesz, tym szybciej rozpoczniesz pozbywanie się zbędnych kg. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Prawidłowe chudnięcie to 0,5-1 kg tygodniowo.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska