Nie widać zarodka - czy poronię?
Dzień dobry. Ostatnią miesiączkę miałam 13 czerwca, byłam u ginekologa i stwierdziła, że jestem w 5 tyg. ciąży i kazała przyjść za tydzień. Przyszłam, zbadała mnie, powiedziała, że jest super, aż doszło do USG, które wykazało, że nadal zarodek ma 5 tyg,. tzn. w ogóle nie urósł.
Kazała mi przyjść za 3 dni do szpitala, więc poszłam, a w szpitalu po USG inny lekaz stwerdził, że pęcherzyk ma 10 mm, ale zarodka nie widać - powiedział, że może pani doktor pomyliła się w tyg. ciąży, tzn. że mogłam zajść w ciążę w lipcu a nie w czerwcu i że może to być za wczesna ciąża, żeby cokolowiek stwierdzić i zobaczyć - kazał czekać 5 dni i  zgłosić się na USG.
Jak to usłyszała ginekolog, która pierwotnie mnie badała to powiedziała, że to na pewno martwy płód i że te 5 dni to będę czekać tylko na poronienie i że jak za 5 dni się zgłoszę to odrazu po USG, jakby się nic nie zmieniało, dadzą mi tabletki na poronienie...
Nie wem w co wierzyć i czy może zgłosić się do jeszcze innego ginekologa? Czy jest szansa, że ta ciąża będzie zdrowa? Już raz poroniłam…

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam!
Data ostatniej miesiączki oraz pierwsza wizyta u lekarza wskazują, że faktycznie była Pani w szóstym tygodniu przy kolejnych badaniach, a wtedy powinien być już widoczny zarodek. W przypadkach takich jak opisany przez Panią rokowania są raczej złe, choć nie można niczego przesądzać i pochopnie podejmować decyzji o wywoływaniu poronienia.
Radzę odczekać do kolejnego badania kontrolnego i najlepiej nie zmieniać lekarza, bo nowy lekarz nie będzie miał punktu odniesienia przy badaniu USG i może znów dać Pani iluzoryczną nadzieję, gdyby ciąża faktycznie obumarła. Może też Pani skontrolować przyrosty poziomu bHCG, robiąc dwa badania w odstępie dwóch - trzech dni.
Pozdrawiam serdecznie!