Nie widać zarodka - czy poronię?

Dzień dobry. Ostatnią miesiączkę miałam 13 czerwca, byłam u ginekologa i stwierdziła, że jestem w 5 tyg. ciąży i kazała przyjść za tydzień. Przyszłam, zbadała mnie, powiedziała, że jest super, aż doszło do USG, które wykazało, że nadal zarodek ma 5 tyg,. tzn. w ogóle nie urósł.

Kazała mi przyjść za 3 dni do szpitala, więc poszłam, a w szpitalu po USG inny lekaz stwerdził, że pęcherzyk ma 10 mm, ale zarodka nie widać - powiedział, że może pani doktor pomyliła się w tyg. ciąży, tzn. że mogłam zajść w ciążę w lipcu a nie w czerwcu i że może to być za wczesna ciąża, żeby cokolowiek stwierdzić i zobaczyć - kazał czekać 5 dni i  zgłosić się na USG.

Jak to usłyszała ginekolog, która pierwotnie mnie badała to powiedziała, że to na pewno martwy płód i że te 5 dni to będę czekać tylko na poronienie i że jak za 5 dni się zgłoszę to odrazu po USG, jakby się nic nie zmieniało, dadzą mi tabletki na poronienie...

Nie wem w co wierzyć i czy może zgłosić się do jeszcze innego ginekologa? Czy jest szansa, że ta ciąża będzie zdrowa? Już raz poroniłam…

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Data ostatniej miesiączki oraz pierwsza wizyta u lekarza wskazują, że faktycznie była Pani w szóstym tygodniu przy kolejnych badaniach, a wtedy powinien być już widoczny zarodek. W przypadkach takich jak opisany przez Panią rokowania są raczej złe, choć nie można niczego przesądzać i pochopnie podejmować decyzji o wywoływaniu poronienia.

Radzę odczekać do kolejnego badania kontrolnego i najlepiej nie zmieniać lekarza, bo nowy lekarz nie będzie miał punktu odniesienia przy badaniu USG i może znów dać Pani iluzoryczną nadzieję, gdyby ciąża faktycznie obumarła. Może też Pani skontrolować przyrosty poziomu bHCG, robiąc dwa badania w odstępie dwóch - trzech dni.

Pozdrawiam serdecznie!