Nie wiem, co się ze mną dzieje...

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, denerwuję się, nie mogę złapać powietrza (choruje na astmę). Biorę różnego rodzaju leki nasenne (ziołowe), ale nie ma żadnej poprawy. Towarzyszy mi przy tym suchość w ustach. Boję się także sama wychodzić na dwór, nawet do pobliskiego sklepu. Od jakiegoś czasu także mam kompletny brak apetytu. Byłam u psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego, ale jedyna pomoc to zapisanie mi leku przeciwlękowego 1,0, po którym bardzo źe się czułam. Został mi zmniejszony na 0,50. Jest ze mną coraz gorzej. Bardzo proszę o pomoc, co dalej mam ze sobą robić...

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Moim zdaniem porada psychiatry nie była wystarczająca. Poza przepisaniem leku obniżającego stan lęku, powinna Pani podjąć psychoterapię. Lęk, duszność i inne nieprzyjemne objawy z tym związane, mają swoją przyczynę i należy ją wyleczyć. Same leki jedynie tłumią objawy, gdyż prawdziwa przyczyna nie zostaje rozpoznana.

Jeżeli ma Pani zaufanie do lekarza prowadzącego terapię, proszę poprosić go o skierowanie na psychoterapię i polcenie dobrego specjalisty lub też poszukanie takiej osoby na własną rękę. Proszę jednak szukać wśród specjalistów posiadających certyfikat psychoterapeuty, najlepiej takich, którzy maja doświadczenie w prowadzeniu terapii zaburzeń lękowych.

Jeśli takiego zaufania Pani nie ma, proponuję zmianę psychiatry. W terapii zaburzeń lękowych ogromną rolę odgrywa zaufanie do lekarza czy psychologa, a także stałe spotkania i sprawdzanie postępów leczenia.

Serdecznie Panią pozdrawiam, życzę szybkiego powrotu do zdrowia!