Nie wiem jak się zachować wobec osoby z depresją

Witam, poznałem przez internet pewną dziewczynę. Szybko okazało się, że to bardzo wartościowa i inteligentna osoba. Przez dłuższy czas kontaktowaliśmy się tylko w sieci. Już wtedy dowiedziałem się od niej, że od kilkunastu lat cierpi na depresję. Później powiedziała mi także, że dużo czasu spędziła z tego powodu w szpitalu. Nie wiem, co to za rodzaj depresji. Wiem, że ciągle przyjmuje leki. Kiedyś, będąc nieświadomym, czym jest ta choroba, powiedziałem jej coś w stylu: "to tylko od ciebie zależy, czy będziesz szczęśliwa czy nie". Przeprosiłem ją za to, ale boję się, że znów mogę zrobić lub powiedzieć coś, czym ją zranię. Ostatnio zaczęliśmy się regularnie spotykać, ale są okresy, kiedy przez kilka dni nawet się ze mną nie kontaktuje. Nie wiem co wtedy robić. Pisać? Dzwonić? Może nie ma na to najmniejszej ochoty? Może ją o to zapytać? Czy mogę jej jakoś pomóc? Pozdrawiam serdecznie, Tomek

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Myślę, że właśnie szczera rozmowa jest najlepszym rozwiązaniem. Zadawanie pytań, wyrażanie swoich uczuć, bliskość. Najważniejsze jest zrozumienie, że depresja jest chorobą, i że cierpiąca na nią osoba nie ma wpływu na swoje samopoczucie. Rady w stylu "weź się w garść" są bolesne, ponieważ uświadamiają choremu jego bezsilność i pogłębiają poczucie bycia nierozumianym przez otoczenie. Ciepło, zapewnienie o miłości, troska - to jest ważne dla chorego. Nie wiem, w jaki sposób przebiega terapia Pana dziewczyny, ale może warto byłoby ją wzmocnić psychoterapią?

Serdecznie pozdrawiam