Nie wiem jak sobie poradzić z zachowaniem syna

Mój starszy syn poszedł od niedawna do przedszkola. Chociaż wcześniej nie mieliśmy z nim żadnych problemów nagle stał się poddenerwowany, wychowawczyni skarży się, że nie lubią go dzieci, wszczyna bójki, nie wykonuje poleceń. Wcześniej nie chodził do przedszkola, bo sama go wychowywałam, ale w styczniu urodziłam kolejne dziecko i to był dobry moment, żeby starsze dziecko zaczęło chodzić do przedszkola, poznawać kolegów. Zawsze uważałam, że dziecko powinno być jak najdłużej z mamą i niepotrzebne jest narażanie go na niepotrzebny stres w przedszkolu. Teraz jednak jak patrzę na moje koleżanki to widzę, że ich dzieci lubią przedszkole, a moje dziecko jakby nie chciało się z nimi bawić, niechętnie tam chodzi, zrobił się płaczliwy i agresywny. Czy to może być początek ADHD? Czy powinnam się zgłosić do lekarza? Czy syn powinien chodzić do tego przedszkola?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Zachowanie Pani syna nie tyle wskazuje na nadpobudliwość psychoruchową, co na bunt wobec sytuacji, w której się znalazł. Proszę zwrócić uwagę, że wcześniej nie mieliście z nim Państwo problemów, a pojawiły się one teraz, kiedy pojawił się kolejny domownik i dziecko musiało iść do przedszkola. Syn może czuć się odrzucony i mniej kochany, tak jakby jego miejsce zajął młodszy brat. Pójście do przedszkola to dla niego dodatkowy stres, a niechęć żeby w nim przebywać może odreagowywać poprzez agresywność. Myślę, że dobrze byłoby porozmawiać z synem o obecnej sytuacji, zapewnić że nic się nie zmieniło w Państwa uczuciach do niego, że większa uwaga poświęcana młodszemu dziecku jest okresem przejściowym. Chodzenie do przedszkola już od najmłodszych lat jest ważne dla rozwoju dziecka. Udowodniono, iż dzieci, które chodziły do przedszkola mają lepsze wyniki w nauce od tych dzieci, które uczęszczają tylko do zerówki. Poza tym dziecko uczy się porozumiewać z rówieśnikami, usamodzielnia się. Dobrze byłoby więc nie rezygnować z przedszkola, zwłaszcza, że syn może to odebrać jako wymuszenie złym zachowaniem powrotu do domu.