Niedobór żelaza u 4-letniego dziecka

Mój 4-letni synek z powodu infekcji górnych dróg oddechowych leczony był w ciągu 2 tyg. antybiotykami. Po zakończeniu terapii zlecono morfologię krwi: WBC - 6,6x10^3/uL, LYMPH% - 53,2, NEUTH% - 31,8, MONO% - 10,6, EO% - 3,3, BASO% - 1,1, LYMPH - 3,52x10^3/uL, NEUTH - 2,11, MONO - 0,70, EO - 0,22, BASO - 0,07, RBC - 4,43x10^6/uL, HGB - 12,2g/dl, HCT - 35,4%, MCV - 79,9fL, MCH - 27,5 pg, MCHC - 34,5 g/dl, PLT - 340x10^3/ul, RDW-SD - 34,7fL, RDW-CV - 12,2, PDW - 10,6, MPV - 9,7, P-LCR - 21,9%, PCT - 0,33. Pediatra po interpretacji badań zalecił podawanie żelaza w dawce 2x4 ml + wit. B6 oraz wit. C. Ze względu na niski poziom HCT (35,4) - czy rzeczywiście powinnam podawać je synkowi przy HBT - 12,2 g/dl? Bardzo proszę o podpowiedź w tej sprawie. Dziękuję i pozdrawiam!
ponad rok temu

Witam Panią!

Obraz układu białokrwinkowego jest prawidłowy (niewielkie odchylenia nie powinny budzić niepokoju, z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie synek przeszedł infekcję).

Jeśli natomiast chodzi o krwinki czerwone i Pani pytanie odnośnie celowości podawania żelaza i witamin przepisanych przez lekarza: wynik morfologii uzasadnia potrzebę takiego postępowania. Zapewne zasugerowała się Pani zakresem norm podanym na wydruku - zazwyczaj umieszczane są tam jednak wartości referencyjne dla dorosłych, a nie dla dzieci w konkretnym wieku. Wyniki Pani synka sugerują niedobór żelaza w organizmie: poziom hemoglobiny jest obniżony (powinien mieścić się on w przedziale 12,5 - 15 g/dl - przeciętnie ok. 13,5), mała jest także objętość krwinki czerwonej - dolna granica normy to 80 fL. Powinna zastosować się Pani do zaleceń lekarza, gdyż w przeciwnym razie niedokrwistość może się pogłębiać, co nie będzie miało korzystnego wpływu na stan zdrowia i rozwój synka. Proszę także zadbać o odpowiednią zawartość w diecie dziecka naturalnych produktów bogatych w ten pierwiastek i witaminy.

Pozdrawiam.