Niedokrwienie siatkówki a wysiłek - czy powinienem zaprzestać ćwiczeń?

Od pewnego czasu zacząłem ćwiczyć na siłowni. Mam astygmatyzm i w prawym oku dotychczas miałem tylko +0,25, a w lewym -4,75, 3 dni temu na badaniach stwierdzono u mnie niedokrwienie siatkówki - wadę zwyrodnieniową, wada się pogorszyła na -1 w prawym oku, a w lewym -5,5. Czy te zmiany mogło spowodować ćwiczenie na siłowni? Czy powinienem zaprzestać ćwiczeń? Dodam, że mam 17 lat.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Do ostrych schorzeń siatkówki najczęściej prowadzi między innymi gwałtowne schylenie się, czy tez dźwignięcie ciężarów. Ćwiczenia wykonywane na siłowni stwarzają takie okoliczności, zwłaszcza u osób predysponowanych, np. z dużą krótkowzrocznością. Dlatego rzeczywiście warto rozważyć, czy tego rodzaju aktywność jest dla Pana korzystna, w celu ostatecznej decyzji proponuję skonsultować się z okulistą.

Serdecznie pozdrawiam!

Witam.
Przy krótkowzroczności ćwiczenia wysiłkowe mogą pogłębiać wadę wzroku. , a w przypadku zaburzeń w siatkówce powinno się zaprzestać takich ćwiczeń.
Pozdrawiam