Niedokrwistość mikrocytarna. Nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Mam 21 lat, jestem studentką i od dłuższego czasu mam bardzo słabe wyniki badań krwi, dotyczy to zwłaszcza żelaza, jego poziom od kilku lat utrzymuje się na tym samym niskim poziomie ostatnie badania 10,7 g/dL. Ostatnio trafiłam do szpitala, z wysoka temperatura, zdiagnozowano infekcję oraz to czego nie rozumiem "niedokrwistość mikrotycarna, prawdopodobnie przewlekła, podejrzenie nieżytu żołądkowo-jelitowego, możliwość gastratis errosiva", ostatnio zdarzają mi się krwawienia z nosa i przez okres kilku miesięcy przyjmowałam k**** (z powodu bólu kolan, której przyczyny szukam z ortopedą), stosuję również tabletki antykoncepcyjne y***. Mam zaburzenia w odżywianiu, od kilku lat są okresy, kiedy nie jem nic przez kilka dni, a później nadrabiam. Kondycja moich włosów jest fatalna z paznokciami lepiej, ale nie wiem, czy mogę to zlekceważyć, czy lepiej udać się do lekarza? Dziękuję za opowiedć na moje wątpliwości.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

U Pani sytuacja jest troszkę skomplikowana, a mianowicie: przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych, np. ketoprofenu - może spowodować zapalenie żołądka - do czego właśnie u Pani najprawdopodobniej doszło. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności wyleczyć proces zapalny w przewodzie pokarmowym, a w razie gdy nie można ograniczyć leków przeciwbólowych przyjmować równocześnie leki osłaniające błonę śluzową żołądka najlepiej z grupy IPP.

Natomiast przewlekłe zapalenie żołądka może doprowadzać do niedokrwistości. Niedokrwistość mikrocytarna występuje w przebiegu niedoboru żelaza. Ponadto nieprawidłowa dieta, o której Pani wspomina, najprawdopodobniej również ma swój udział w niedokrwistości, dlatego tym problemem również należy się zająć.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o związku niedokrwistości z chorobami przewodu pokarmowego.

Serdecznie pozdrawiam!