Niedomykalność zastawki aortalnej a wysiłek fizyczny

Witam od urodzenia mam zdiagnozowaną niedomykalność zastawki aortalnej III/II stopień. Zastawka dwupłatkowa max gradient 34 mmHg średni 24 mmHg LVEDD:49 LVESD:25 IVSD:9 LVPWD:9 LA:29 Ao:30 RVEDD:22 EF: 72% Nie mam żadnych objawów. Chciałabym zapytać jakiego rodzaju wysiłek fizyczny jest dla mnie wskazany? Czy wolno mi biegać? Czym może grozić zbyt duży wysiłek fizyczny? Chciałabym też zapytać czy moja wada dyskwalifikuje mnie do wykonywania zawodu lekarza w przyszłości? Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie jest to wada, która dyskwalifikuje od wykonywania zawodu lekarza. Wzmożony wysiłek fizyczny nie jest jednak wskazany. Trzeba bacznie obserwować swój organizm.