Niedowaga - czy ją mam?

Witam, a więc mam 16lat i ważę tylko 42kg przy wzroście 170cm. Jem dużo słodyczy ale nie mogę przytyć. Chodziłem do lekarza już z 2razy ale zawsze mam celujące wyniki. W czym problem może być z tą niedowagą? U nas w rodzinie jak byli mali podobnie też mało ważyli ale teraz są grubi.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 14,53 i znajduje się poniżej 3 percentyla. Oznacza to, że masz znaczną niedowagę.
Jednak wbrew powszechnym opiniom, nie powinieneś objadać się słodyczami aby przytyć. Nie są to produkty wartościowe, choć bardzo kaloryczne. Zależy nam na budowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Wystrzegaj się więc dużych ilości słodyczy oraz produktów typu fast-food.

Powinieneś zastosować dietę, która dostarczy składników wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna zawierać pełnotłuste produkty mleczne, orzechy, suszone owoce, białe pieczywo, produkty mączne (kluski, pierogi, makarony), chude mięso, tłuste morskie ryby, świeże warzywa i owoce, jaja. Do potraw można dodawać dodatkowe porcje orzechów, mleka w proszku.

Codziennie spożywaj ok. 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny.
Zawsze pamiętaj o I i II śniadaniu oraz dozwolone są dla Ciebie produkty do  podjadania - desery mleczne, orzechy, nasiona, suszone owoce.

Aby przytyć zdrowo, należy się także ruszać (regularnie). Pomoże to w rozbudowaniu masy mięśniowej. Opisy ćwiczeń znajdziesz na www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam