Niedowaga powodem anemii?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy niedowaga jest powodem anemii? Mianowicie, mam anemię z powodu braku żelaza (6, a norma jest od 12), przyczyną najprawdopodobniej jest bardzo bolesna, obfita miesiączka, która trwa nawet do 8-9 dni! jestem bardzo chuda i blada... Mam 18 lat i 162 cm wzrostu, a ważę tylko 43 kg! Nie mogę przytyć ani grama... a apetyt mam naprawdę bardzo duży... jem warzywa, owoce, słodycze! Piłam nawet przez 3 tygodnie codziennie pełne mleka dla dzieci oraz bananów, które są bardzo kaloryczne, lecz ani trochę waga nie drgnie! Niepokoi mnie to bardzo... Wyniki USG mam bardzo dobre, OB również, mam tylko niedokrwistość i nic więcej. Proszę o radę!

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Podstawową przyczyną niedokrwistości w Pani przypadku jest utrata krwi w wyniku obfitych miesiączek. Niedowaga nie jest tego powodem, choć może sugerować inne schorzenia, mogące mieć wpływ na gospodarkę żelazem, np. nadczynność tarczycy.
Proponowałabym wykonać oznaczenie hormonu TSH w celu oceny funkcji tarczycy. Jeśli wynik wyjdzie nieprawidłowy, tzn. poniżej lub powyżej normy (oczekujemy poniżej), należy oznaczyć stężenie hormonów fT3 i fT4 dla potwierdzenia rozpoznania.

Proszę zgłosić się do swojego lekarza i omówić z nim ten problem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.