Niedrożny jajowód a zajście w ciążę

Witam.
Mam 29 lat. Od 15 m-cy staramy się z mężem o dziecko. Niestety bezskutecznie. Od 2 m-cy szukamy przyczyny. Przechodzimy kolejne badania. Badanie HSG wykazało niedrożność prawego jajowodu.

Mam pytanie, jakie są szanse zajścia w ciążę w sposób naturalny przy drożnym jednym jajowodzie? Czy owulacja następuje co m-c na przemian, raz w jednym a raz w drugim jajowodzie? I czy istnieje skuteczna metoda udrożnienia? Czy mieszanka ziołowa Klimuszki faktycznie pomaga w leczeniu zrostów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy jednym drożnym jajowodzie trudniej zajść w ciążę, bo szansa generalnie przytrafia się raz na dwa cykle, kiedy owulacja jest z jajnika położonego za drożnym jajowodem, ponieważ owulacje występują na przemian z dwóch jajników. Można próbować udrożnić jajowód, sam zabieg diagnostyczny, który Pani przeszła ma szansę udrożnić jajowód. W zależności od przyczyny niedrożności można podjąć próbę laparoskopowego udrożnienia jajowodu. Jeżeli jednak dysponuje Pani jednym sprawnym jajowodem, to warto się zorientować w którym cyklu ma Pani owulację z którego jajnika i co dwa miesiące podejmować intensywne starania. Jeżeli doszło by do poczęcia dziecka w wyniku owulacji z jajnika połączonego z niedrożnym jajowodem, to niestety istnieje znacznie zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, która potencjalnie stanowi bardzo poważne zagrożenie Pani życia i zdrowia.

Życzę powodzenia w staraniach i pozdrawiam serdecznie!