Niejasny wynik badania antygenu D grup krwi

Witam . Od jakiegoś czasu jestem dawcą krwi . Niepokoją mnie wyniki badania grupy . Otóż okazało się , że jako dawca krwi mam grupę B Rh +. Kiedy wykonano raz jeszcze badanie grupy w celu wydania karty z grupą krwi okazało się że mam B RhD - (ujemny) uwagi: słaba ekspresja antygenu D . Szukając odpowiedzi na moje pytanie dowiedziałam się , że jako dawca jestem dodatnia lecz jako biorca ujemna. Czy jest to możliwe ,żeby? Czy popełniono błąd podczas ustalania grupy krwi? Co się z tym wiąże?

Milena Lubowicz

Tak, to możliwe, nie został popełniony błąd. Słaba ekspresja antygenu D z układu Rh zdarza się i wtedy dla bezpieczeństwa Pani, jako biorca będzie Pani traktowana jako osoba z grupą RhD ujemną, a jako dawca z dodatnią. Proszę tylko pamiętać, żeby w sytuacjach kiedy będzie Pani w szpitalu, czy ewentualnie będzie konieczność przetaczania krwi informować o tym personel medyczny.
Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji należy powtórzyć badanie. W razie konieczności zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie.