Niejednorodna sklerotyzacja tylnej części łuku i wyrostka kolczystego

Witam, z powodu bólu biodra dostałam skierowanie na rtg kręgosłupa lędźwiowego.Wynik: Krąg L5 przemieszczony do przodu o 20mm względem osi S1 z bocznymi szczelinami łuku L5-znaczna spondylolisteza.Niejednorodna sklerotyzacja tylnej części łuku i wyrostka kolczystego.Znaczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1.Sklerotyzacja i zniekształcenie stawów międzykręgowych L4/L51.Drobne osteofity na krawędziach kręgów lędźwiowych.Rozszczep łuku S1. Poza tym kr. L/S ok.Czy konieczna jest operacja?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Opisywane zmiany mogą powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie konieczna jest operacja, choć w pierwszej kolejności należy zastosować rehabilitację.

Ważna ocena całościowa: dolegliwości, stan ogólny Pacjenta, obciążenia
Opisane zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatyczne i wytwórcze na 2 poziomach L4-L5 i L5-S1 z kręgozmykiem 20mm
Ocena NEUROLOGICZNA i ewentualnie NEUROCHIRURGICZNA .
Ponieważ opisano duże zmiany wytwórcze, pewnie od lat, raczej nie będzie wskazań do leczenia operacyjnego,
Wskazana rehabilitacja, fizykoterapia, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, tylko w okresach nasilenia bólu ! Zdrowy tryb życia i ruch!
Niespojenie łuku S1 czesto występująca odmiana anatomiczna!
"RTG kręgosłupa lędźwiowego: Krąg L5 przemieszczony do przodu o 20mm względem osi S1 z bocznymi szczelinami łuku L5-znaczna spondylolisteza. Niejednorodna sklerotyzacja tylnej części łuku i wyrostka kolczystego. Znaczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L5/S1.Sklerotyzacja i zniekształcenie stawów międzykręgowych L4/L51.Drobne osteofity na krawędziach kręgów lędźwiowych.Rozszczep łuku S1.
Poza tym kr. L/S ok."
Czy konieczna jest operacja? RACZEJ NIE; Konsultacja: ORTOPEDA, NEUROCHIRURG