Niejedzenie w wieku 14 lat

Syn ma 14 lat, waży 46 kg, nie chce jeść przygotowywanych posiłków. Podjada czekoladki i popija colą. Chowa zakupione produkty w szafie pod kluczem, sprawdza, czy nikt tam się nie dostał! Gdy przechodzimy obok, odsuwa się, bojąc się dotknięcia.
ponad rok temu

Witam,

niestety, nie podaje Pani wzrostu syna, dlatego nie jestem w stanie określić, czy jadając tak wysokokaloryczne przekąski zmierza ku nadwadze lub już ją ma i należy temu przeciwdziałać. Z drugeij strony może być chłopcem szczupłym i chce nabrać ciała, by wygladać bardziej męsko?

Przyczyny mogą być jeszcze inne, ale wszystkie płyną raczej z trudnego okresu dojrzewania.

Może próbować Pani uromazicać posiłki domowe (przygotować np. zdrowszą wersję pizzy czy spagetti, dając namiastkę jedzenia typu fast food, by syn poczuł się bardziej 'młodzieżowy'), pytać, co by chętnie jadał, przygotowywać posłiki wraz z nim itd. Jednak nie uważam, by miało to pomóc w olbrzymim stopniu. Prawdopodobnie wystarczy trochę cierpliwości z Pani strony, a niedługo wszystko samo wróci do normy.

Proszę spróbować porozmawiać z synem. Skoro jest na tyle dorosły, by chcieć decydować sam o sobie, powinien również umieć wyjaśnić takie zachowanie. Najlepiej, gdyby doszła Pani z synem do porozumienia, że znajdujecie złoty środek (typu niezamykanie szafki - bo tak naprawdę nie wie Pani, co jeszcze się w niej znajduje - przy jednoczesnym zaufaniu i nie zaglądaniu do niej podczas nieobecności syna itd). Proszę również spróbować mu wytłumaczyć, że  jadając tylko produkty typu cola może i będzie młodzieżowy jak koledzy, ale nabawić się może niedoborów, jak róznież przytyć, a tego koledzy już nie będą akceptować.
Tak więc ciepliowość i pewna dawka zaufania pod kontrolą, a poza tym wiele, wiele miłości i akceptacji.

Życzę powodzenia!

Pozdrawiam,
Ula Bieniek