Niekontrolowane czyny w rodzinie

Mamy w rodzinie duży bardzo problem, wszyscy nawzajem doprowadzamy się do nie kontrolowanych czynów, wyzywamy, bijemy, nie możemy patrzeć na siebie. Drobne nieporozumienie i wybucha duża wojna. Nawzajem się wyniszczamy. Nie wiem co już z tym robić? Potrzebuje pomocy!

Dzień dobry,

Nie pisze Pani nic o swojej rodzinie - czy ma Pani na myśli rodzinę, z której pochodzi czy swoją własną ? Czy chęć zaprzestania niszczenia jest tylko w Pani, czy inni członkowie rodziny też tak myślą ?
W zależności od zgody/chęci pozostałych członków rodziny - mogą Państwo skorzystać z psychoterapii rodzinnej (np.: http://www.ztr.krakow.pl/index.php?s=terapeutyczna) lub pozostaje Pani samej rozważyć konsultacje u psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu psychoterapii indywidualnej.

Pisze Pani, o tym, że w rodzinie dochodzi do zachowań, które powodują konflikty, jak Pani mówi "duże wojny". Spostrzega Pani, że "wzajemnie się wyniszczacie" i że "macie duży problem". Tym samym zauważa Pani, że to cała rodzina potrzebuje pomocy. Dobrze by było, gdybyście jako rodzina, zgłosili się do specjalisty pracującego z całym systemem rodzinnym. Nie wszyscy w rodzinie jednakowo pragną takiej interwencji, zatem proszę porozmawiać z członkami swojej rodziny. Terapia przede wszystkim nie ma służyć obwinianiu kogokolwiek, ale wesprzeć rodzinę, która jest klientem (w całości).

Warto zastanowić się nad terapią rodzinną/systemową, która usprawniłaby poziom komunikacji w rodzinie, pozwoliła określić problem oraz wskazała możliwości jego efektywnego rozwiązania.