Nieodwzajemnione uczucie - jak sobie poradzić?

Witam. Jestem 18-letnim chłopakiem i ogólnie o tej sprawie nie lubię mówić. Potrzebuję jednak czyjejś rady, a nawet pomocy. Od blisko 2,5 roku jestem zakochany w jednej dziewczynie i, niestety, do teraz bez wzajemności. Problem może i dość pospolity... Traktuje mnie jednak jako najbliższego przyjaciela, nigdy się nie kłóciliśmy, mimo tak długotrwałej znajomości. Przyznam, że swego czasu nigdy bym się nie spodziewał takiego obrotu sprawy. Widzi, że się staram, że robię wszystko, co mogę, jednak nie żywi do mnie uczucia. Kilka dni temu rozstała się z chłopakiem, a ja starałem się jej pomóc. Mam ogromne nadzieje, że wkrótce uda mi się być z nią, choć z drugiej strony czuję, że znowu wszystko skończy się tak samo. Bardzo dołują mnie te myśli, często jestem bezradny... jak byłem młodszy, byłem wesoły, wiele rzeczy mnie cieszyło, ale od dwóch lat jestem jakby przygaszony... staram się żyć dalej, inni znajomi mówią, że mam skończyć tę znajomość, żyć dalej i spróbować z inną dziewczyną. Niestety, albo i stety, nie potrafię tego zrobić. Nie mogę i nie chcę o niej zapomnieć. Od kilku tygodni jednak coraz częściej uważam, że kolejnego odrzucenia nie wytrzymam i się nie pozbieram... mam cechy introwertyka, tak więc dużo myślę o tym, często chcę być sam, a tym samym nastrój mam coraz gorszy. Nie lubię mówić o tym, a Internet to jednak łatwiejsze pole do wypowiedzenia się. Nie wiem, co robić, jak wybrnąć z tej sytuacji... Proszę o kilka słów, które w jakiś sposób dodadzą mi sił, jakieś porady. Z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
czasem zdarza się tak, że przyjaźń przeradza się w miłość i jest to bardzo trudna sytuacja, jeśli uczucie nie jest odwzajemnione. Znajdujesz się w takiej sytuacji już dość długo, dlatego Twoja bezradność i smutek są naturalną reakcją.
Trudno jest udzielić konkretnej rady, ponieważ nie znam dobrze ani Was ani sytuacji - dlatego podjęcie ostatecznej decyzji będzie należało do Ciebie. Widzę kilka możliwości, w jaki sposób możesz zmienić obecną sytuację. Pierwsza jest taka, że powiesz przyjaciółce o swoich uczuciach, istnieje niestety ryzyko, że nie odwzajemni Twoich ich, a Wasza dalsza przyjaźń może nie być możliwa. Ważne wydaje się to, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki, które mogłyby świadczyć o tym, że Twoja przyjaciółka chciałaby zmienić charakter Waszej relacji. Możesz również zupełnie zerwać kontakt z dziewczyną, ale rozumiem, że chcesz tego uniknąć. Być może lepszą możliwością byłoby ograniczenie kontaktu z przyjaciółką i poświęcenie większej uwagi sobie i swojemu życiu. Jeśli zaczniesz robić coś, co Cię pasjonuje i będziesz więcej czasu spędzał ze znajomymi, myślę, że uda Ci się zdystansować do problemu. Mam wrażenie, że właśnie tego w tej chwili potrzebujesz.
Ze względu na to, że Twoja przyjaciółka jest świeżo po rozstaniu z chłopakiem, radziłabym Ci się wstrzymać na jakiś z podejmowaniem działań. Z pewnością doświadcza teraz wielu emocji i próbuje poradzić sobie ze smutkiem, jaki zazwyczaj pojawia się po rozstaniu z bliską osobą.
Przemyśl jeszcze raz, która z możliwości najbardziej Ci odpowiada, porozmawiaj o tym z kimś zaufanym, to pozwoli Ci spojrzeć na sprawę z innej perspektywy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia