Niepęknięty pęcherzyk w jajniku, a możliwość ciąży?
Witam,
w 32 dniu cyklu byłam na usg, bo od 3 dni spóźniał mi się okres i miałam usg i wyszło, że mam endometrium grubości 14 mm jednorodne echogeniczne. Takie same miałam rok temu w 17 dniu cyklu jak robiłam usg. Trzon macicy w przodopochyleniu, jednorodne echogenicznie, wielkości i kształtu prawidłowego o wymiarach 48 -45- 50 mm. Jajnik prawy jednorodny echogenicznie o strukturze prawidłowej jajnik lewy jednorodny echogenicznie o strukturze prawidłowej , zawiera pęcherzyk 34 mm. uwagi i zalecenia : próba P. i cykle mam raczej 29, 31 dn.
Dostałam d******** 3 razy 1 tabletka przez tydzień, dziś wzięłam rano ostatnią tabletkę, a okresu jak nie było tak nie ma . Martwię się, ciążę raczej z mężem wykluczam ponieważ się zabezpieczamy, a poza tym dodatkowo obserwuje dni płodne . Testu nie robiłam, lekarz też raczej wyklucza ciążę, kazał przyjść za 2 tyg., jeśli się miesiączka nie pojawi.
Nie wiem co mam myśleć, czy jeśli ten pęcherzyk był w jajniku to jednak mogę podejrzewać ciążę?I czy lekarz mimo tego, że robił usg i widział pęcherzyk, mógł zobaczyć już ciążę? I kiedy byłoby ja widać na usg? I po jakim czasie od stosowania d****** powinnam dostać tą miesiączkę, czy w trakcie czy po skończeniu tabletek?
Bardzo się martwię i czy jednak mam zrobić test i czy to, że brałam d******* nie zaburzy wyniku testu?
Z góry dziękuję, czekam na odpowiedź, Patrycja Grzybowska

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania
Droga Pani!
Na początku pragnę Państwa uspokoić, nie jest to zapewne ciąża. Cechy wczesnej ciąży zauważalne są w badaniu ginekologicznym bardzo wcześnie. Również w badaniu ultrasonograficznym byłaby już widoczna - echo jaja płodowego widać już w 5-tym tygodniu ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Mimo to, nigdy nie wadzi wykonać test ciążowy z moczu - przyjmowanie podanego leku nie wpływa na jego wiarygodność.
Obraz usg wykonywanego w 32 dniu cyklu wskazuje, że nie doszło jeszcze do owulacji (niepęknięty pęcherzyk) i to jest powodem przedłużenia się aktualnego cyklu. Polega to na tym, że pęknięcie pęcherzyka powoduje uwolnienie komórki jajowej, w miejscu po pęcherzyku tworzy się ciałko żółte produkujące progesteron, hormon drugiej fazy, tzw. lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte obumiera, poziom progesteronu spada gwałtownie, powodując zmiany inwolucyjne w błonie śluzowej macicy powodujące jej złuszczenie i wystąpienie krwawienia. Tak więc brak owulacji wtórnie powoduje brak krwawienia lub jego przesunięcie się w czasie.
Lek który Pani dostała jest syntetyczną postacią progesteronu i wywołuje w podobny sposób miesiączkę, która powinna nastąpić w przeciągu 2-3 dni po zakończeniu przyjmowania leku.
Proponuję zgłosić się do ginekologa zgodnie z zaleceniem - za 2 tygodnie od ostatniej wizyty jeśli krwawienie nie wystąpi.
Pragnę Panią uspokoić - tego typu pojedyncze przypadku przedłużającego się cyklu zazwyczaj nie świadczą o niczym niepokojącym i są przejściowe, proponowałabym jednak mieć wzmożoną uwagę i w razie powtarzania się tego problemu przez kilka kolejnych cykli zwrócić się z nim powtórnie do ginekologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.