Niepowodzenie po stosowaniu diety Dukana: jak uniknąć efektu jojo?

Byłam na diecie Dukana, ale wszystkie kilogramy wróciły. Po tej nieudanej próbie postanowiłam po prostu mniej jeść, ale niestety nic nie schudłam. Pomyślałam, żeby zastosować dietę, z której wyeliminuję pieczywo, ziemniaki, ryż i kaszę. Wiem, że to nie jest zdrowe, ale czy na kilka miesięcy mogłoby być możliwe? Czy gdy skończę dietę i stopniowo będę wprowadzać te produkty, to nie przytyję?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Aby udzielić pełnej informacji na temat stosowanej diety dla Pani, warto byłoby mieć kilka dodatkowych informacji: wiek, wzrost, waga, jak długo stosuje Pani diety, jak zmieniała się Pani waga przez ten czas, jak aktualnie wygląda dieta, optymalnie jak wyglądała w ciągu ostatniego okresu czasu oraz jak wygląda kwestia aktywności fizycznej.
Bez tych informacji porady będą bardzo ogólne.

Z treści pytania wynika, że stosuje Pani różne diety już od jakiegoś czasu. Takie postępowanie, a zwłaszcza nieumiejętne stosowanie diet odchudzających, szybko prowadzi do efektu jojo, a także spowolnienia metabolizmu, co znacznie utrudnia utratę nadprogramowych kilogramów. Sprzyjają temu zwłaszcza diety ograniczające ilość kalorii, czyli te poniżej 1000 kcal.

Na początek proponuję zastosować kilka zasad, które wpłyną na przyspieszenie metabolizmu: 5-6 posiłków dziennie przyjmowanych w regularnych odstępach czasowych, docelowo powyżej 1000 kcal, więcej niż 1,5 płynów dziennie (zielona, czerwona herbata, zimna woda), ćwiczenia fizyczne, ostre przyprawy (chili, imbir, cynamon, oregano).

Jak najbardziej ograniczenie produktów mącznych oraz ziemniaków jest wskazane w diecie. Proponuję jednak nie wykluczać ich całkowicie, a postarać się zmienić nawyki żywieniowe - już na stałe. Fundamentalną podstawą dbania o wymarzoną wagę jest zdrowa dieta. Sugeruję zastąpienie białego pieczywa ciemnym oraz spożywanie brązowego ryżu i kaszy. Ziemniaki można wykluczyć.

Ponadto zachęcam do aktywności fizycznej, która jest bardzo istotnym elementem!

Pozdrawiam serdecznie!