Nieprzespane noce, problemy z zasypianiem

Od 8 lat mam problem ze snem. mam 28 lat. coraz czestsze, nieprzespane noce, problemy z zasypianiem, wizyty w poradni snu na Nabielaka w Warszawie, antydepresanty na noc. rok temu psychiatra polecił mi leki na dzien ,potem na noc Trittico, ktore przestało działać.zawsze sie budzilam nad ranem – 3,5 i juz nie spalam i powoli przeszlam na Coaxil – rano, wieczorem. budze sie 3,4 i juz sie przerzucam i zazwyczaj nie udaje mi sie zasnac. Pomocy, nie mam juz sily, spalam dzis godzine! Gdzie sie udac?

Spośród leków p.depresyjnych najlepiej na sen wpływa Trittico, Lerivon (mianseryna) i Mirzaten (mirtazapina). Reklamowanym przez firmę lekiem p.depresyjnym o silnej komponencie nasennej jest Valdoxan, ale przy innych lekach tej firmy skuteczność jest dyskusyjna. Możliwe jest również stosowanie niektórych neuroleptyków w celu uzyskania senności np Chlorprothixenu.
Mając jednak na uwadze wieloletność zaburzeń snu wskazane jest spojrzenie na ten problem bardziej całościowo i szukanie przyczyny w Pani funkcjonowaniu rodzinnym, zawodowym. Być może znalezienie powodu zwiększonego napięcia, objawów depresyjnych, przewlekającego się stresu itd.pozwoliłoby uzyskać wtórnie normalizacje snu. W celu pracy nad tymi zaburzeniami wskazane byłoby podjęcie psychoterapii, która pomoże Pani lepiej zrozumieć swoje mechanizmy obronne.
Zupełnie osobnym tematem jest behawioralne leczenie zaburzeń snu, które polega na wdrukowaniu zachowań wpływających na ustabilizowanie snu. W poradni leczenia zaburzeń snu powinna Pani uzyskać informacje dotyczące metod behawioralnych normalizacji snu.