Nieregularna miesiączka po porodzie

W czerwcu urodziłam synka, karmiłam go tylko dwa miesiące, a trzy miesiące po porodzie dostałam okres. Teraz mija już 32 dni a dalej nie ma okresu. Przed ciążą miała regularne miesiączki, czy to mozliwe, że teraz będą one nieregularne jeśli już nie karmie piersią?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ciąża, poród oraz okres rozpoczęcia i zakończenia laktacji są momentami, w których w organizmie dochodzi do istotnych zmian w gospodarce hormonalnej. Jeżeli dopiero co przestała Pani karmić piersią, to teraz należy dać sobie trochę czasu na powrót do pełnej płodności i regularnych okresów. Zwykle pierwszy okres po laktacji jest nieco dłuższy niż normalnie, a związane jest właśnie z nieco rozchwianymi poziomami hormonów.

Może się Pani zacząć niepokoić i udać do lekarza, jeżeli regularne okresy nie powrócą po pół roku od końca laktacji.

Pozdrawiam serdecznie!