Nieregularna miesiączka, trądzik i nadmierna potliwość a usunięcie cysty z jajnika

Witam. Mam 17 lat. Jako 3 letnie dziecko przeszłam operację usunięcia cysty na jajniku. Dodatkowo miałam (lub mam) narośl na nerce, jednak nie wiem czy ona ma wpływ na mój problem. Za około 3 tygodnie mija 5 lat odkąd miesiączkuję, jednak nieregularnie do tej pory. Owszem, okres dostaję w każdym miesiącu, ale nigdy nie dostaję w dniu, w którym powinnam, może zdarzyło mi się dostać 2-3 razy w ciągu tylu lat. Mam też problem z trądzikiem i nadmierną potliwością. Proszę o jakąś radę.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zwykle w medycynie o problemie z nieregularnym miesiączkowaniem jako patologią mówi się gdy kobieta ma więcej niz 19lat. Do tego czasu okres fizjologicznie może się opóźniać czy pojawiać wcześniej. Wynika to najczęściej z wahań hormonalnych.