Nieregularne cykle miesiączkowe, możliwość ciąży?

Witam.

Mam 22 lat, miesiączkuję na ogół regularnie, choć w ostatnich miesiącach był problem. Moje cykle wydłużyły się do nawet ponad 34 dni, co zwykle miałam co 28.
Może zacznę od tego, że okres skończył mi się 3 stycznia, po czym następny był 1 lutego, skończył 7 lutego. Następną miesiączkę dostałam 26 lutego no i trwała 7 dni do 3 marca, po czym 5 marca dostałam krwawienia, była to wydzielina brązowa, mieszana z krwią, było jej dość dużo, że cały dzień musiałam nosić wkładki, a nawet podpaski i było tak przez 2 tygodnie. Następnie samoistnie się skończyło 19 marca.

Ostatni okres zaczął mi się 8 kwietnia, skończył 14, a dziś 26 kwietnia mam plamienia brązowo krwistej wydzieliny, są one niby skąpe, ale trwają cały dzień. Jak po ostatnim okresie. Do tego mam takie lekkie bóle jajników.

Martwię się czy to nie ciąża, gdyż z narzeczonym nie stosujemy zabezpieczenia tzn. rzadko kiedy i 16 kwietnia tuż po okresie kochaliśmy się i doszło do wytrysku, ale wyciągnął wcześniej i nie nastąpiło to we mnie, i również 24 kwietnia po stosunku nastąpił wytrysk, ale również nie w środku tylko na zewnątrz, a nie było raczej możliwości przenieść ręką nasienia do pochwy, ale martwię się raczej o wcześniejszą wydzielinę, jaka jest przed wytryskiem, że tam mogły być plemniki i mogło dość do zapłodnienia. I dlatego martwią mnie te plamienia po okresie. Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek porady.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Na podstawie Pani opisu, można stwierdzić dużą nieregularność cykli oraz długie krwawienia międzymiesiączkowe, które nie można zaliczyć do fizjologii. Dlatego proponuję wizytę u ginekologa w celu wykonania badania ginekologicznego, które może ujawnić przyczyny tych zaburzeń (np. mięśniaki, nadżerkę szyjki macicy, inne), a w razie wskazań badanie hormonalne, zwłaszcza progesteronu, LH, FSH - ponieważ zaburzenia hormonalne często mogą dawać takie objawy.

Jeżeli chodzi o możliwość zajścia w ciążę, na podstawie opisu sytuacji nie można tego wykluczyć, również przy takich zburzeniach trwania cykli - trudno stwierdzić, kiedy jest owulacja i czy na pewno cykle są owulacyjne. By potwierdzić ewentualne zajście w ciążę, proponuję wykonanie testu ciążowego zgodnie z instrukcją na ulotce. A niezależenie od wyniku - konsultację ginekologiczną z powodów wymienionych powyżej.

PS. warto zajrzeć do artykuły: test ciążowy.
Serdecznie pozdrawiam!