Nieregularne i bolesne miesiączkowanie u 18-latki

Witam. Od kilku miesięcy mam nieregularne miesiączki. przez ostatnie 3 miesiace dostawałąm 10 kazdego miesiąca tak jak powinnam z tym ze trwały one po 3-4 dni ( zawsze trwały okolo 6 ) a raz miałam jednodniową przerwę miedzy krwawieniem. W tym miesiącu okres dostałam dopiero 15 i do tego pojawiły sie skrzepy krwii, każdej miesiączce towarzyszy ogromny ból. Dodam ze mam 18 lat. Nie wiem czy to coś ważnego czy po prostu tak mam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Przede wszystkim warto podkreślić, że w wieku 18 lat Twoje miesiączki powinny być już dość regularne. Powinnaś zatem skonsultować się ze specjalistą ginekologiem, który przeprowadzi właściwą diagnostykę. Wśród przyczyn nieregularnego miesiączkowania może znajdować się wiele schorzeń, w tym zaburzenia hormonalne jajnikowe, nadnerczowe, przysadkowe, tarczycowe i wiele innych. Skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który zbierze wywiad, zbada Cię oraz zleci właściwe badania. Umożliwi to określenie konkretnej przyczyny objawów oraz ewentualnie wdrożenie leczenia.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pani dolegliwości moga wynikać z zaburzen hormonalnych. Dokładniej mówiąc chodzi tu o wahania stężeń hormonów regulujących cyklu. Objawia się to bolesnymi, obfitymi krwawieniami lub wręcz przeciwnie skąpymi plamienami. Proponowałbym udać się do ginekologa.