Nieregularne krwawienia miesięczne

Witam, mam problem z miesiączkowaniem. Mianowicie, okres miałam zawsze regularnie, cykl 27, 28 dni. Miesiączka moja zazwyczaj trwała 5-6 dni. Zawsze była regularnie. Tabletek antykoncepcyjnych nie używam i nie używałam. Problem polega na tym, że we wrześniu w ogóle nie dostałam miesiączki, potem miesiączki miałam w tych terminach 02.10, 28.10, czyli cykl był ok, natomiast po 20 dniach dostałam kolejną miesiączkę - data 16.11, która trwała do 21.11 i następnie po 8 dniach ponownie miałam krwawienie 29.11-04.12. Krwawienie było normalne jak miesiączka i ponownie po 11 dniach, czyli dziś 15.12 mam kolejne krwawienie, tym razem o kolorze ciemnobrązowym. Nie wiem, jakie mogą być przyczyny tego, co jest ze mną nie tak? Czy to może być jakaś choroba? U ginekologa nigdy nie byłam. Mam 24 lata.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli rozpoczęła Pani już współżycie, powinna Pani wykonywać raz w roku badanie cytologiczne (a także USG narządu rodnego) niezależnie od tego, czy występują jakieś niepokojące objawy, czy nie. Teraz powinna Pani zdecydowanie udać się do lekarza ginekologa. Zbada on Panią i oceni, czy w obrębie narządu rodnego znajdują się jakieś zmiany tłumaczące nieregularne krwawienia. Mogą to być np. mięśniaki macicy, zazwyczaj dobrze widoczne w badaniu USG. Może Pani również cierpieć na zaburzenia hormonalne, które powodują nieprawidłowości cyklu miesiączkowego. W razie wątpliwości, lekarz zleci odpowiednie badania dodatkowe, np.  krwi, bądź diagnostyczne wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Pozdrawiam serdecznie!