Nieregularne miesiączki - czy to normalne w moim wieku?

Witam, mam 16 lat. Od jakichś 4 lat mam bardzo nieregularną miesiączkę: co 3-4, a nawet czasem więcej miesięcy. Niepokoję się tym. Byłam niedawno u lekarza - on powiedział, żebym się nie martwiła tym do 17 roku życia, bo to normalne. Dodam, że 17 lat kończę pod koniec tego roku. Proszę o pomoc. Wizyta u ginekologa mnie przeraża.

Witamy serdecznie!

Nieregularne miesiączkowanie to zaburzenie cyklu miesiączkowego powodujące pojawianie się w nieregularnych odstępach krwawień miesiączkowych. Za prawidłowe uznaje się cykle, których długość waha się od 21 do 35 dni. Jeżeli są one raz dłuższe raz krótsze określa się je już jako nieregularne. Nieregularne miesiączki często pojawiają się u młodych dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego i spowodowane są niedojrzałością układu hormonalnego. Częściej zdarzają się u nich cykle bezowulacyjne, które również przejawiają się nieregularnymi krwawieniami. U dziewcząt w okresie pokwitania cykle najczęściej normują się po upływie 1-1,5 roku. Zaburzenia cyklu mogą być również wynikiem zbyt intensywnego odchudzania się lub uprawiania sportu. Najczęściej nieregularne miesiączki świadczą o zachwianej równowadze hormonalnej. Rozregulowany cykl miesiączkowy może być wynikiem zmiany klimatu, zażywania niektórych leków lub istnienia niektórych chorób takich jak np. chorób tarczycy, zespołu Turnera i inn. Zaburzenia cyklu miesiączkowego występują również często po ciężkich operacjach lub urazach. Równie często współistnieją z niepłodnością. Niezmiernie duży wpływ na cykl mają czynniki psychiczne, tj. silne przeżycia emocjonalne, przewlekły stres, depresja i inne.
Nieregularne krwawienia miesiączkowe nigdy nie są stanem prawidłowym. Zawsze należy skonsultować tą dolegliwość z lekarzem.