Nieregularne miesiączki po porodzie

Mam 32 lata i 4 miesięcznego synka. To moje drugie dziecko. Po urodzeniu córeczki nie miałam miesiączki 10 miesięcy, teraz też karmię tylko piersią, ale okres dostałam już po 2 miesiącach. Krwawienie nie było bardzo obfite, ale trwało długo - ponad 8 dni. Potem miałam jeszcze jedną miesiączkę - po 25 dniach, tak jak przed ciążą. Miesiączki miałam zawsze regularnie co 25 dni. Teraz czekam na miesiączkę (trzecią od porodu) już 29 dni. Współżyjemy z mężem, on się zabezpiecza.

Czy nieregularność cykli może być związana z karmieniem piersią czy powinnam podejrzewać ciążę? Czy możliwe jest wtórne zatrzymanie miesiączki wynikające z tego, że karmię, jeśli już dwa razy wystąpiła?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tak, krwawienia mają prawo być nieregularne, jeśli wciąż Pani karmi. Miesiączka może teraz nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy (mimo że już wystąpiła). Warto jednak wykonać test ciążowy, aby upewnić się co do możliwości zajścia w ciążę. Owulacja może bowiem teraz pojawiać w każdej chwili (jej objawem będzie zmiana charakteru śluzu szyjkowego oraz pojawienie się krwawienia miesięcznego po dwóch tygodniach).
Pozdrawiam serdecznie!