Nieregularne miesięczki w pierwszych 2 latach miesiączkowania

Dzień dobry.
Proszę o fachową odpowiedź. Ostatnio mam dość krótkie i mniej obfite miesiączki. Kochałam się z chłopkiem 4.01 przed moją miesiączką w dni płodne. Pragnę dodać, że stosunek był krótki, a prezerwatywa nie pękła, ani też się nie zsunęła.
Nie mam zawrotów głowy, czy innych objawów, ale zastanawiam się czemu moje miesiączki nie wyglądają tak jak dawniej. Zawsze trwały 7 dni, lecz rzadko przychodziły w terminie, czasami 28 czasami 30, a nawet 34 dnia cyklu. Natomiast ostatnimi czasy trwały zaledwie 6 -5 dni, ostatnio też.
Czytałam, że w moim wieku 19 lat -miesiączka nie musi być regularna jeszcze, czy to prawda?
Bardzo proszę o odpowiedź i o radę, czy to może być związane z pogodą? Ostatnio też przeszłam na dietę, ale wcześniej nigdy nie miałam związku z tym, lecz nie wygląda ona tak, że nie jem nic, tylko normalne posiłki i mniej słodyczy. Nie przyjmuję leków, nie palę, jeśli chodzi o test ciążowy to proszę mi poradzić, jaki mam zrobić, jaka firma itp.?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Nie ma różnicy, który test Pani kupi. Jeśli chce Pani mieć całkowitą pewność co do jego jakości, może Pani nabyć go w aptece (zamiast np. w drogerii). W naszym serwisie opublikowano artykuł o testach, zapraszam do lektury: http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0. Z Pani opisu wynika jednak, że szansy na zapłodnienie podczas zbliżenia z prezerwatywą właściwie nie było!

Cykle mają prawo być nieregularne przez pierwsze dwa lata od menarche (pierwszej miesiączki). Pani ma już 19 lat, a więc najprawdopodobniej minęło już od tej daty więcej czasu. Jednakże takie wahania (28-34 dni) nie są bardzo niepokojące. Mogą być wywołane np. stresem, wysiłkiem fizycznym (raczej nie opisaną przez Panią, rzeczywiście nie nazbyt restrykcyjną, dietą). Dopóki miesiączki pojawiają się nie rzadziej niż co 35 dni i nie częściej niż co ok. 25 dni, nie ma powodów do niepokoju. Z pewnością cykle są owulacyjne, płodność zachowana. Również niedużymi wahaniami w kwestii czasu trwania miesiączki nie należy się przejmować.

Pozdrawiam serdecznie!