Nieregularny okres podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Witam, od paru miesięcy stosuje plastry antykoncepcyjne. Zawsze miałam dość nieregularny okres, ale myślałam, że gdy zacznę je brać to mi się to wyreguluje. Na początku trwał różnie i dostawałam go raz za wcześnie raz za późno. Teraz dostaje co 4 tygodnie, ale niestety wtedy kiedy naklejam trzeci plaster, a nie wtedy kiedy go ściągam, zdarzyło się to dwa razy. Czy powinnam się martwić. Badania cytologiczne robiłam ok. 5 miesięcy temu przed zaczęciem stosowania plastrów i wszystko było ok.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienia z przełamania, czyli nieregularne krwawienia w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, powinny ustać w ciągu trzech pierwszych cykli stosowania danej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli do tego nie doszło, to zwykle ma to związek z nieodpowiednimi dawkami hormonów dla danego organizmu, które powodują zbyt gwałtowny rozrost endometrium, które zaczyna się złuszczać zbyt wcześnie. Powinna się Pani zgłosić do swojego ginekologa i rozważyć zmianę antykoncepcji hormonalnej. Często zmiana na tabletki zawierające efektywnie inne dawki estrogenów i progestagenów rozwiązują ten problem. W Pani przypadku taka korekta zapewne odbędzie się metodą prób i błędów, gdyż nie sposób precyzyjnie oszacować efektywnych dawek hormonów wchłanianych z plastra. Wcześniejsze krwawienia mogą mieć też inną, niehormonalną przyczynę, dlatego wizyta u ginekologa jest tym bardziej wskazana. Gdy występują krwawienia o niezidentyfikowanej przyczynie należy zawsze w pierwszej kolejności wykluczyć ciążę, dlatego nie zaszkodzi wykonać prosty test ciążowy z moczu.

Pozdrawiam serdecznie!