Nieśmiałość - jak z nią walczyć?

Witam. Mam 17 lat i jestem strasznie nieśmiała. Wstydzę się odezwać do nieznanej mi osoby, przez co mam problemy z poznawaniem nowych ludzi. Gdy wychodzę ze znajomymi np. na pizzę, zawszę proszę kogoś o to, by coś zamówił dla mnie, gdyż wstydzę się sama podejść i złożyć zamówienie. Strasznie mnie to już męczy, jednak nie potrafię się przełamać. Kolejnym moim problemem jest straszne "zawianie". Robię coś bezmyślnie, przez co mam potem problemy. Zachowuję się tak, jakbym cały czas była zakochana. Często też łapię "zawiechy", które trwają nawet parę minut. Strasznie utrudnia mi to życie, przez to nie lubię siebie.

17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Jestem przekonana, że potrafisz się przełamać.
Zastanów się głębiej, dlaczego? Dlaczego wstydzisz się odezwać do obcych ludzi? Takie zachowania są raczej przyjaźnie przyjmowane. Duża część ludzi bardzo chętnie porozmawia, czy to w kolejce w sklepie, czy jadąc windą.
Postaraj się wyznaczyć sobie jakieś stopniowe cele. Może za pierwszym i drugim razem się nie uda w ten sposób jak byś sobie życzyła, ale trening czyni mistrza. Uwierz w siebie. Na pewno masz w sobie coś wartościowego, coś do zaoferowania innym. Trochę pewności siebie, a życie stanie się dużo prostsze.
pozdrawiam