Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieśmiałość, niska samoocena i małe poczucie własnej wartości

Mam problem ze swoja nieśmiałością oraz niską samooceną oraz małym poczuciem własnej wartości. Gdy jestem wśród nowych ludzi nie potrafię się odezwać ani zachowywać naturalnie jestem bardzo' sztywna'. Zawsze wracam do domu z poczuciem,że jestem najgorsza najbrzydsza i najgrubsza.Jak się przełamać? Jak nabrać pewności siebie i wyzbyć się myśli,że" zrobiło się z siebie idiotkę".
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Nieśmiałość

Dobry wieczór,
Polubienie i zaakceptowanie siebie wymaga pracy i zmiany myślenia. Proponowałabym Pani skorzystać z pomocy psychologa. Wspólnie poszukacie przyczyn doświadczanego przez Panią dyskomfortu oraz podejmiecie działania w kierunku zmiany.
Powodzenia!
Katarzyna Batugowska

0

Dzień dobry, trudno ocenić czym spowodowana jest pani niska samoocena. Jeżeli pani problemy utrzymują się od dłuższego czasu zachęcam do konsultacji psychologicznej, specjalista zaleci dalsze kroki postępowania, być może podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0

Witam. Z tego, co Pani pisze, nie myśli Pani zbyt dobrze o sobie. To z kolei najprawdopodobniej determinuje sztywność w relacjach z innymi, o której Pani wspomina i która niskie poczucie własnej wartości jeszcze podsyca. Jest to bez wątpienia trudna sytuacja i zapewne ciężko przerwać to błędne koło. Samooceną zająć się można niejako dwutorowo. Po pierwsze, można postarać się wpłynąć na swój wygląd, zachowanie, kompetencje: pójść do fryzjera, na siłownię, zacząć biegać, zapisać się na jakiś kurs itd. Z drugiej jednak strony jeżeli siedzi w nas wyjątkowo wymagający cenzor ("najgorsza najbrzydsza i najgrubsza"?), to i tak nie będziemy zadowoleni. Dlatego warto przyjrzeć się sobie i swoim wobec siebie wymaganiom, a tu bezcenna może być psychoterapia czy choćby konsultacja psychologiczna. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Piotr Fiłonowicz
www.sensum-psycholog.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy