Nietypowy problem - ból przy "urodzeniu" kamienia

Witam. Mam nietypowe pytanie. Jakiś czas temu dowiedziałam się, że mam kamienie nerkowe - pół centymetra. Słyszałam, że taki kamień można "urodzić". Czy to jest ból porównywalny w ogóle z prawdziwym porodem? Pozdrawiam, Julia ze Śląska

ponad rok temu

Lek. Monika Szafarowska

Witam.

Dość powszechne jest porównywanie bólu, pojawiającego się w kolce nerkowej (w czasie przemieszczania się złogu do moczowodu lub do cewki moczowej) do bólów porodowych. Klasycznie ból w kolce nerkowej zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje w kierunku spojenia łonowego, wewnętrznej powierzchni ud. W przypadku zablokowania cewki moczowej przez kamień, ból jest najsilniejszy w okolicy nadłonowej. Rzeczywiście, są to bardzo silne bóle, jednak proszę pamiętać, iż ich odczuwanie zależy indywidualnie od każdego człowieka. W medycynie stosuje się jedynie bardzo subiektywne skale oceny nasilenia bólu. To, co dla jednego pacjenta jest bólem nie do zniesienia, dla innego jest już tylko silnym bólem.

Pozdrawiam serdecznie!