Nieuregulowana miesiączka - co się ze mną dzieje?

Mam 36 lat i jestem kobietą. Urodziłam czworo dzieci w wieku 16, 14, 7 i 5 lat. Od zawsze miałam problemy z miesiączką, ale gdy zaszłam w trzecią ciążę, to po rozwiązaniu przez dwa lata karmiłam piersią dziecko (nie mając w ogóle miesiączki) i będąc jednocześnie w czwartym miesiącu następnej ciąży.
Po czwartej ciąży też nie wróciła miesiączka i lekarz ginekolog przepisał mi dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Na początku brania tego leku czułam się dobrze i nawet miesiączki miałam, ale po ok. roku brania tych leków zaczęłam dostawać dziwnych ataków, np.: wykręcało mi ręce, serce stawało razem z oddechem i siniały palce u rąk. Odstawiłam te leki i do dziś nie mam „samej od siebie” miesiączki. Ale za to mam zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze i przepisany lek przeciwnadciśnieniowy.
Jestem ciągle ospała, zmęczona, boli mnie trzy razy w tygodniu głowa, robię się coraz grubsza (158 cm / 70 kg) i często mam depresję. Leków na ciśnienie nie biorę, bo nie mam ochoty. Lekarz mi żadnych badań nie robił. Tak więc nie wiem, co mi dokładnie jest.
Proszę o fachową poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani objawy mogą wynikać z nadciśnienia tętniczego lub świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, przy czym pierwsze może być konsekwencją drugiego. Powinna Pani udać się do lekarza endokrynologa, aby ten mógł zbadać poziomy Pani hormonów, w pierwszej kolejności tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego narządu skutkować mogą zaburzeniami miesiączkowania i nadciśnieniem.

Zanim rozpoczęta zostanie diagnostyka endokrynologiczna i ustalona przyczyna Pani problemów, radzę przyjmować przepisany przez lekarza lek przeciw nadciśnieniu, gdyż nieleczone schorzenie, może powodować nie tylko uciążliwe objawy na co dzień (np. ból głowy), ale też może doprowadzić do groźnych powikłań, jak niewydolność nerek czy udar mózgu.

Pozdrawiam serdecznie!