Niewydolność żylna nóg i pajączki

Dzień dobry! Kobieta lat 46 z początkiem niewydolności żylnej nóg. Widoczne tzw. pajączki na udach i przy kostkach, oraz początek żylaków głównie pod lewym kolanem. Co myśli Pan o systematycznych ćwiczeniach na tę partię ciała i kąpielach ozonowych, poza braniem Diohespanu max? Czy takie ćwiczenia i dieta lekkostrawna mogą zatrzymać lub spowolnić proces, który przyczynia się do tego, że nogi nie wyglądają dobrze, czy pozostają jedynie zabiegi chirurgiczne? Magdalena,

Dzień dobry,

Proszę zgłosić się do lekarza flebologa na konsultację oraz badanie USG z Dopplerem. Ćwiczenia nie poprawią Pani szczelności naczyń krwionośnych. Jeśli główne pnie żylne są niewydolne to będą generować coraz więcej żylaków kończyn dolnych. Istnieją metody leczenia, które przynoszą świetne rezultaty z zastosowaniem lasera i/lub pary wodnej. Więcej informacji na temat powyższych metod znajdzie Pani w linku:

http://www.arsestetica.pl/zabiegi/technologie/flebologia/

O zastosowanej metodzie decyduje lekarz podczas badania.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam
Proszę zacząć od konsultacji flebologicznej połączonej z oceną żył w badaniu USG-Doppler. Na podstawie tego badania lekarz zaleci odpowiednie leczenie oraz profilaktykę. Nie koniecznie musi Pani mieć zabieg chirurgiczny. Obecnie dysponujemy wieloma metodami, które w mało inwazyjny sposób niwelują problem.

Oczywiście ruch, zwłaszcza pływanie i taniec, unikanie zaparć i tzw. zdrowy tryb życia wraz z odpowiednią kompresjoterapią (pierwszy lub drugi stopień ucisku w zależności od wyniku USG Doppler) spowolnią proces powstawania kolejnych generacji niewydolnych żył. A zabiegi tym bardziej - na 'chłopski rozum' - im więcej zlikwidujemy niewydolnych żył, tym mniej psują one kolejne do tej pory zdrowe.

dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog
lukasz_szczygiel@o2.pl
www.skleroterapia.eu