Niewydolność żyły odpiszczelowej i liczne żylaki na podudziu a planowanie ciąży
Witam miałam wykonywane badanie usg color- dopler układu żylnego kończyn dolnych, zdiagnozowano poszerzenie i niewydolność na całej długości żyły odpiszczelowej powierzchownej oraz liczne żylaki spływu na podudziu. Zalecono leczenie operacyjne (usunięcie tej żyły). Czy faktycznie jest ono konieczne i czy należy je wykonać przed planowaną ciążą czy dopiero po.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Jak zapobiegać żylakom?
Żylaki to powszechny problem zdrowotny - wiele osób musi cierpi z powodu zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego. Jak można zapobiec żylakom? Czy chodzenie w płaskim obuwiu wystarczy? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić, by uniknąć żylaków.
Witam. Tak na prawdę zależy to od nasilenia faktycznych zmian - jeśli widoczne żyły są bardzo powiększone sprawiają dolegliwości bólowe, zapalne myślę że należałoby je zoperowć (proszę sprawę omówić z chirurgiem gdyż są równieżmetody alternatywne - skleroterapia, laseroterapia, podwiązywanie). Oczywiście nie u wszystkich można je stosować
Witam serdecznie, najlepiej rozwiązać sprawę zabiegowo przed ciążą, gdyż żylaki w ciąży po pierwsze znacznie się rozwiną (burza hormonalna w I trymestrze powoduje znaczne ich poszerzenie) a po drugie będą dokuczać (ból i obrzęk kończyny). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog