Niewydolny pień VSM z refluksem żylnym

po operacji żylaków (po 8 latach)okazało się że mam niewydolny pień VSM z refluksem żylnym 2 stopnia i nie usuniętą w całości żyłę tak jak miałam zalecone przed operacją.Jaką metodę wybrać (skuteczniejsza) Flebektomie miniflebektomie czy też Skleroterapie?

Radzę w takiej sytuacji wykonać całkowite usunięcie żyły odpiszczelowej wielkiej - VSM (safenektomię). O dalszym postępowaniu musi jednak zadecydować chirurg, który będzie kierował na zabieg.

Witam serdecznie, proponuję wykonać zabieg wewnątrzżylny laserem 1470nm zamknięcia żyły odpiszczelowej, z ewentualną następową skleroterapią piankową żylaków resztkowych (nie zawsze jest konieczna). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Ja również proponowałabym zabieg laserowej obliteracji głównego pnia (ELVES) i uzupełniającą skleroterapię piankową. Według obecnych wytycznych jedynie ok. 4% pacjentów kwalifikuje się do klasycznego zabiegu chirurgicznego jakim jest safenektomia. Decyzja dotycząca jaki typ zabiegu należałoby wykonać zależne jest od wyniku badania USG, czyli wymiarów naczynia, jego przebiegu, odległości od skóry, itd. dlatego też proszę wybrać lekarza, który również wykonuje badanie usg, bo wtedy może podjąć prawidłową decyzję.
Pozdrawiam