Nieznana przyczyna niedoczynności tarczycy

Mam 36 lat. Od kilku lat leczę się Euthyroxem z powodu niedoczynności tarczycy. Badania na przeciwciała wyszły dobrze. Usg dwukrotne wyszło dobrze. FT4 i FT3 wyszło w normie. Lekarz stwierdził, że przyczyna jest nieznana. Czy to możliwe? I czy można jeszcze zrobić jakieś badania diagnostyczne? Osobiście uważam, że to niedoczynność wtórna. Czy to ma znaczenie w leczeniu? Często też pojawia się anemia z powodu braku żelaza. Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Czasem trudno jest ustalić przyczynę niedoczynności tarczycy, z podanych przez Panią informacji wynika, że wykonała Pani wszystkie podstawowe badania w kierunku tej choroby. Niezależnie od przyczyny niedoczynność tarczycy podstawą leczenia jest substytucja hormonalna hormonami tarczycy, np. Euthyrox. W takiej sytuacji należy pozostać pod opieką endokrynologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.