Niezróżnicowana kolagenoza

Witam serdecznie,moim pytaniem jest co oznacza określenie niezroznicowana kolagenoza? Jak można sobie pomoc?Z Góry dziękuje za odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Kolagenozy są to choroby tkanki łącznej - tkanki, która występuje w całym organizmie człowieka, np. w skórze, kościach i narządach wewnętrznych. Ważnym elementem tkanki łącznej są właśnie włókna kolagenowe, stąd nazwa choroby. Ze względu na fakt, iż tkanka łączna znajduje się wszędzie w organizmie, kolagenozy nie mają jednego obrazu klinicznego. U niektórych pacjentów zmiany kolagenowe mogą dotyczyć skóry, u innych skóry, mięśni, narządów wewnętrznych lub układu krwiotwórczego. Objawy kolagenozy mogą być bardzo zróżnicowane. Wskazana konsultacja z reumatologiem.

Niezróżnicowana kolagenoza to inaczej niezróżnicowana choroba zapalna tkanki łącznej. Są to objawy które na razie nie umożliwiają rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej np tocznia trzewnego, zapalenia wielomięśniowego i lub skórnomięśniowego , twardziny układowej albo reumatoidalnego zapalenia stawów. Sama Pani sobie nie pomoże. Proponuję udać się do reumatologa
Pozdrawiam Czesław Drozd