Nigdy nie miałem dziewczyny, boję się, że tak już zostanie. Co robić?

Witam! Mam 20 lat i nigdy nie miałem dziewczyny. Próbowałem z 3 koleżankami, wszystkie mnie olały. Nie do końca wiem dlaczego. Chciałem dodać, że jestem osobą nieśmiałą, o niskiej samoocenie. Teraz jak widzę, że podobam się dziewczynie, zaraz zaczynam myśleć, że to nie na mnie się patrzy tylko gdzieś obok, albo patrzy się dlatego, że mam coś na twarzy (wiem śmieszne:P). W ogóle jakoś tak ciężko mi sobie wyobrazić, że mógłbym się spodobać jakiejś dziewczynie. A jak sobie przypominam jak się starałem o tamte wcześniejsze to już w ogóle odechciewa mi się kontaktu z dziewczynami. No ale mimo tego wszystkiego chciałbym w końcu zobaczyć jak to jest być zakochany z wzajemnością.

Witam serdecznie,

myślę, że brak wiary w to, że mógłby Pan spodobać się dziewczynie, wynika z wcześniejszych (negatywnych) doświadczeń. Do tego dochodzi nieśmiałość i niska samoocena, co utrudnia Panu podejmowanie dalszych starań. W konsekwencji trudno jest Panu uwierzyć, że mógłby wzbudzić zainteresowanie swoją osobą.

Warto podkreślić, że nie zawsze brak sukcesu w podejmowaniu próby nawiązania bliskiej relacji, wynika z przyczyn leżących po naszej stronie. Podobnie, jak nie zawsze musimy odpowiadać zainteresowaniem na sygnały, płynące ze strony drugiej osoby.

W sytuacji, gdy dostrzega Pan sygnały zainteresowania ze strony kobiety, radziłabym próbować nie przywoływać wcześniejszych (negatywnych) wspomnień i oceniać potencjalnych szans powodzenia, przez ich pryzmat. To często działa, jak "samospełniająca się przepowiednia". Oznacza to, że im bardziej będzie Pan obawiał się (kolejnej) porażki, tym bardziej tak się może stać.

Pozdrawiam