Niska samoocena i zazdrość w związku

Mam bardzo niska samoocene, przez co jestem bardzo zazdrosna o mojego chlopaka. Sprawdzam jego fb, telefon, chociaz sie tego wstydze. Czesto gdzy gdzies wychodzimy, sprawdzam kto bedzie na imprezie, jakie dziewczyny i czy sa ladniejsze ode mnie. Malo tego chlopak mnie jeszcze nakreca tekstami typu ze np. na imprezie beda laski do wyrwania, komentuje urode swoich kolezanek. Zwracalam mu uwage ale nie zadzialalo. Co mam zrobic z jego zachowaniem i z moja niska samoocena?

Wygląda na to, że wytworzyli Państwo w związku rodzaj błędnego koła: On denerwuje się Pani zazdrością, więc stara się Pani "dokuczyć" przez co jeszcze bardziej potęguje uczucie zazdrości. Być może warto z nim porozmawiać i powiedzieć mu jakie skutki to przynosi. Proszę także pamiętać, że komplementowanie innych kobiet niekoniecznie jest przejawem adorowania ich a jedynie np. dobrego wychowania lub chęci utrzymania dobrej relacji. W poradzeniu sobie z niską samooceną mogą pomóc spotkania z psychologiem lub podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam!

Cóż, takie zachowanie Pani chłopaka, może mieć naprawdę różne przyczyny. Jedną z nich może być podnoszenie własnej wartości. To znaczy w ten sposób sygnalizuje, że "ma Pani szczęście, że on jest z Panią". W takiej grze, można zastosować taktykę "odwetową" i powiedzieć, że widziała Pani ładnego chłopaka. Jakiś poziom zazdrości o partnera jest naturalny. Natomiast naiwność, ufność jest o wiele bardziej komfortową postawą, jeśli porównać ją z podejrzliwością. Czy cos Pani straci stając się ufna i niepodejrzliwą?

Serdeczne pozdrowienia Tomasz Furgalski

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry
Zaufanie jest bodaj najważniejszym elementem udanego związku, a w Waszym związku ani Pani ani Pani partner tego nie odczuwacie. Szczególnie Pani, a Pani partner jeszcze bardziej Panią podpuszcza. Może trzeba się zastanowić nad tym związkiem. Co do siebie czujecie i jak sobie wyobrażacie wspólne, dalsze życie.
Nie powinna Pani czuć się gorsza od koleżanek na imprezach, ale to powinien spowodować Pani partner, aby Pani dla niego była najładniejsza i nie musiała konkurować z innymi kobietami. Pani partner skutecznie obniża Pani, i tak nadwątloną samoocenę. Proszę porozmawiać z nim poważnie i spytać o wzajemne oczekiwania. W związku uroda nie powinna grać aż tak wielką rolę. Tylko wzajemna akceptacja może dać Wam satysfakcję z relacji.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Zdecydowanie proponuję podjęcie psychoterapii. Pani obecna postawa i zachowanie w moim przekonaniu negatywnie wpływa na Pani relacje partnerskie oraz destabilizuje emocjonalnie.

Z tego co Pani pisze wynika że pani niska samoocena wiąże się z lękiem przed odrzuceniem.Jest Pani bardzo wyczulona na wszelkie sygnały które świadczą o tym, że są lepsi od pani, a nie docenia pani tego co wskazuje na to że inni widzą też Pani mocne strony i chcą z Panią być. Sytuacje, które Pani opisała związane są z rywalizacją. Jest to zrozumiałe, że chce Pani czuć się jedyną najważniejszą osobą dla swojego chłopaka, ale może on też chce czuć, że pani na nim zależy i dlatego prowokuje sytuacje, żeby Pani również o niego zawalczyła. Kontrolowanie partnera nie jest skuteczne, ponieważ ogranicza swobodę i powoduje złość. Warto zastanowić się nad tym dlaczego ma pani niską samoocenę i popracować nad zmianą. Pani niska samoocena ogranicza panią w rozwijaniu swojego związku i budowaniu relacji opartej na zaufaniu.