Niska samoocena, stres i lęk przed kontaktami z ludźmi

Witam, mam 23 lata, staram się o pracę, próbuję nawiązać nowe, ciekawe znajomości, mam jakieś zainteresowania. Z pozoru normalne życie. Jednak jakikolwiek kontakt z ludźmi, budzi u mnie wielki lęk przed odrzuceniem, brakiem akceptacji, wyśmianiem. Dodam też, że stresuję się z byle jakiego powodu, a stres zajadam. Zła samoocena. Brak skupienia. Czy może mieć to związek z tym, że w przeszłości byłam bardzo nie akceptowana przez rówieśników? Jak temu zaradzić i żyć szczęśliwie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno określic przyczyne pierwotną takich zaburzeń ale oczywiście nie można wykluczyć takiej ewentualności. Proponuje zgłosić sie do psychiatry. Opisywane objawy noszą znamiona lęku społecznego lub agorafobii.

Witam. Tego typu problemy nadają sie do lepszego, bardziej wnikliwego spojrzenia czyli psychoterapia daje takie możliwości. Myśle, że jeśli odbiło się na Panini psychice brak akceptacji w latach młodzieńczych to teraz może to rzutować na PAni samopoczucie i samoocenę.
Magdalena Brabec