Niska samoocena u 19-latki

Witam. Chodzi o przyjaciółkę. Bd ją lubię ale już nie mogę z nią wytrzymać! Ona ciągle tylko mówi o sobie, żali się, że źle się ubiera, że ja zostawi chłopak, że jest gruba (chociaż nie jest). Ciągle powtarza, że wszystko jest beznadziejne, że nie ma już na nic siły. Rozmawiam z nią ciągle, mówię, że jest wartościowa i wgl i to pomaga ale tylko na chwilę bo ona porostu jest straszna panikara a ja jestem wielka optymistką i nie wyrabiam! Lubie ją i chcę się z nią przyjaźnić ale już nie mam siły!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tak sytuacja jest bardzo trudna do rozwiązania. Czasami pomocna może okazać się rozmowa lub terapia u psychologa,względnie psychiatry.

Może jej Pani zaproponować konsultację u psychologa, tylko od razu zaznaczyć że nie trzeba być człowiekiem chorym psychicznie, żeby korzystać z takich spotkań (jak to często mylnie jest kojarzone) tylko są one skierowane w większości ku ludziom zdrowym, borykającym się z różnego rodzaju życiowymi problemami. I że nie jest żadnym wstydem korzystanie z takich usług (tym bardziej że ostatnimi czasy zrobiły się wręcz "modne" ;) ). Obawiam się, że bez pomocy z zewnątrz Pani przyjaciółka może stać się z biegiem czasu coraz bardziej "męcząca", a przez to tracić bliskie sobie osoby (a to z kolei może utwierdzić ją w przekonaniu że faktycznie musi być beznadziejna skoro ludzie się od niej odwracają- i stworzy się błędne koło). Proponuję terapię poznawczo-behawioralną albo EMDR, w której przyjaciółka będzie mogła realnie pracować nad swoimi przekonaniami. Pozdrawiam serdecznie, dobrze jest mieć koło siebie przyjaciół takich jak Pani :) Monika