Niska waga i trudności z przytyciem

Mam 22 lata i ważę 42 kg;( Nie radze sobie juz ze swoim wyglądem, staram sie jesc regularnie ale pracuje ciezko i czesto nie mam czasu na zjedzenie pełnowartosciowego posiłku;( wzmacniam sie witaminami, nie wiem czy jestem chora na cos, zawsze miałam problem z wagą, najwiecej wazyłam 48 kg. bardzo mi żle w moim ciele, mam duzo kompleksów z powodu komentarzy od innych ze nie długo znikne itp, ale nie mam sił na komentowanie tego tylko biore wszystko do siebie;( Przez co mam problemy z nerwami.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno mi określić czy zaburzenia odżywiania są wynikiem stanu depresyjnego czy wręcz przeciwnie depresja jest wtórnym wynikiem niskiej wagi ciała. Jeżeli chodzi o przybranie na masie to jedynym i najprostszym sposobem jest regularne spożywanie pełnowartościowch posiłków bogatych w węglowodany i tłuszcze. Polecałbym jednak może konsultację z dietetykiem by spersonalizować dietę konkretnie dla Pani potrzeb.

Witam,
niska waga jest często trudniejsza niż za wysoka waga.
Dobrze byłoby zrobić analizę tego, co Pani spożywa, a także jak można wzbogacić dietę w zdrowe kalorie (same witaminy to za mało, Pani potrzebuję energii). Ponadto - warto zwrócić uwagę, aby wzrost masy ciała wiązał się z przybraniem na tkance mięśniowej i jedynie w niewielkim udziale na tkance tłuszczowej.
Jednak aby osiągnąć taki efekt konieczna byłaby regularna aktywność fizyczna z niewielkim obciążeniem, np. z hantlami.
Pozdrawiam
Ewa Ceborska

Dzień dobry,
Na początku proszę nie traktować spożywania posiłków jako zła koniecznego.
Proszę jeść regularnie posiłki co 3-4 godziny. Może Pani zjadać dodatkowo posiłek przed snem np. kaszkę mannę - dla dzieci, lub kaszkę mleczno - ryżową. Do sera białego, jogurtu naturalnego lub zamiast masła dodawaj oliwe z oliwek lub olej lniany. Co dziennie staraj zjadać około 1/4 szklanki orzechów włoskich lub laskowych.
Zjadaj dużo warzyw i owoców. Ponadto możesz spróbować codziennie wypijać Nutridrink - jest to preparat medyczny specjalnego przeznaczenia, w małej objętości zawiera sporo kalorii i składniki odzywcze korzystnie wpływające na organizm człowieka. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek