Niski poziom żelaza u rocznego dziecka

Moj roczny synek ma niskue zelazo 38. Kekarz przepusal actiferol fe niebieski w kapsulkach dwa razy dziennie .Wsypuje to podczas jedzenua ale czy to nie jest za duza dawka? I czy przy tym nie powinien brac witamiy C? Jesli tak to jaka? Wspomne tylko ze po zelazie ma bole brzuszka i ostre zaparcia. Jest zywym dzieckiem rozbieganym ale jego apetyt daje duzo do zyczenua nie lubi miesa wrecz nie nawidzi tak samo zoltka lub calego haka w zadnej postaci moze powinnam dawac mu rowniez B12? Prosze o odp

Witam. Do analizy leczenia dziecka potrzebne są inne informacje: jak wygląda morfologia: RBC, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, ew. jeśli było wykonywane TIBC lub ferrytyna. Ponadto Actiferol Fe w jakiej dawce? Ile waży dziecko? Czy są jakieś inne niepokojące objawy u dziecka. Jeśli chodzi o kupy, to niestety trudno uniknąć zaparć, i nie można ich lekceważyć, trzeba dbać o codzienne wypróżnienia, stosować dietę bogatobłonnikową lub preparaty makrogoli np. Xenna Junior. Witamina C jest potrzebna, można jednak podawać ją w pożywieniu a nie w preparatach. Bezpośrednio przy podaniu żelaza (w tym samym posiłku) należy unikać mleka, herbaty, kasz i produktów mącznych. Ponadto można uzupełniać żelazo dietą: oprócz mięsa żelazo zawierają także ryby, jarzyny, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, papryka, a także natka pietruszki, można również przemycać jajko lub mięso w jedzeniu (np. miksowane zupy)