Niski przepływ krwi pępowinowej

Jestem w 36 tygodniu ciąży i dopiero teraz na ostatniej wizycie lekarz stwierdził niskie przepływy krwi pępowinowej pi-1,03 ri-0,65 s/d-2,83, stwierdził też cienka pępowinę i brak galarety whartona. Co to znaczy?
I czy miało to wpływ na rozwój dziecka przez cały okres ciąży?

Dodam, że dziecko jest ruchliwe, waga 3kg, zapis ktg-ok i dobry poziom wód płodowych-to powiedział mi lekarz prowadzący.
Boję się czy z dzieckiem wszystko ok i czy urodzi się zdrowe, jeżeli miało zróżnicowany dopływ krwi i składników odżywczych podczas trwania całej ciąży. Czy moje obawy są bezpodstawne?

Proszę o odpowiedź na zadane wyżej pytania, bo bardzo się martwię o dziecko.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nieprawidłowy przepływ krwi w krążeniu maciczno-łożyskowo-płodowym  najczęściej prowadzi do opóźnionego rozwoju płodu oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów zagrożenia płodu, nieraz wiąże się z wadami wrodzonymi płodu. Natomiast sądząc z Pani opisu w tej chwili nie ma cech opóźnionego wzrastania (3kg to prawidłowa masa, choć nie wiem, jakie są inne parametry), lekarz również nie stwierdził cech zagrożenia ciąży.

Wobec innych przesłanek nieprawidłowości przebiegu ciąży przede wszystkim proponuję maksymalnie zredukować stres, co na pewno wpłynie pozytywnie na dziecko. A wniosek z tego badania jest na pewno taki, iż do rozwiązania ciąży należy zwiększyć czujność w monitorowaniu dobrostanu płodu. Lekarz prowadzący na pewno ustalił termin następnego badania kontrolnego, a w razie wskazań zaproponuje ewentualną wcześniejszą hospitalizację.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!