Niski stan cholesterolu

Od paru lat staram się dowiedzieć, dlaczego mam tak niski cholesterol. 25.08.2012 zrobiłam badanie i wyszło: cholesterol całkowity: 106. HDL: 36 LDL: 51 30.10.2012 zrobiłam ponownie badanie i jest jeszcze gorzej. Cholesterol całkowity: 81 HDL37 LDL39 Dodatkowo robiłam morfologię 12 parametrów: wszystko dobrze. Tarczyca dobrze. Żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor: dobrze. Gazometria krwi: p02 :67,4 też źle, ale pozostałe pco2, hco3, be, 02 saturacja, ph dobrze. Zaczęłam się martwić. Dwóch lekarzy u których byłam nic mi nie powiedzieli. Mam 42 lata. Ogólnie dobrze się czuję, nie mogę tylko spać od jakiegoś czasu. Jestem też wybuchowa. Hormony też są ok. Proszę o jakąś radę. Izabela

Lek. Krystyna Gałązka

Witam serdecznie! Cholesterol oznacza się głównie w ramach oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Niepokoić powinny zwiększone stężenia cholesterolu całkowitego i LDL oraz małe stężenie HDL. W Pani przypadku sytuacja w tym kontekście jest więc idealna. Rzeczywiście, czasem również zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego i LDL może niepokoić. Jeżeli jednak wykluczono u Pani nadczynność tarczycy czy choroby wątroby, nie powinna Pani denerwować się takimi wynikami. Kolejną przyczyną takich poziomów może być jeszcze drastyczna dieta, wyniszczenie. Jeśli jednak to Pani nie dotyczy, widocznie dla Pani organizmu najkorzystniejsze są właśnie takie poziomy. Pozdrawiam.