Niskie WBC a białaczka

Witam, mam 26 lat i od ponad roku moje WBC wynosi od 2,6 do 3,3. Nie wiem, czy mam się martwić, ponieważ lekrze nie widzą nic niepokojącego. C zy to może być białaczka?

26 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Niska liczba białych krwinek (leukopenia) występuje w wielu chorobach i nie powinno być bagatelizowane. Może wystąpić w niektórych chorobach zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (wirusowe zapalenie wątroby, HIV, różyczka, odra, ospa i inne), choroby szpiku, tj. aplazja, uszkodzenie przez promieniowanie, toksyny, niektóre choroby rozrostowe szpiku (w tej sytuacji linia białokomórkowa jest wypierana przez inny klon komórek, np. erytroblasty w białaczce erytroblastycznej), choroby układowe. Lista jest długa, ale tylko niektóre z tych chorób mogą przebiegać względnie bezobjawowo. Proponuję zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu powtórnego zbadania i prośby o skierowanie na konsultację hematologiczną.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.