Nocne napady płaczu u 29-miesięcznego dziecka

Mój wnuczek (29 mies.) ma nocne napady płaczu potrafi przepłakać kilka godzin w środku nocy a uspokajanie go daje taki efekt że krzyczy jeszcze głośniej. Córka prosząc o państwa opinię kazała mi napisać że dzieje się tak gdy obcina paznokcie czyści synkowi uszy albo takie czynności których nie lubi.Jak mamy sobie z tym poradzić.

Wykonywanie takich czynności może kojarzyć się z agresją - często rodzice dominują, przytrzymują dziecko (na siłę). Gdyby tak było w Państwa przypadku, mogłoby to tłumaczyć problemy ze snem i niechęć oddawania się w ramiona opiekunowi (co kojarzy się z agresją). Czy tak jest - nie wiem - i oczywiście nie sugeruję, że tak jest. To mój pierwszy zamysł po przeczytaniu pytania. Kolejna sprawa, o której pomyślałem, to ojciec dziecka. Może jego obecność byłaby pomocna przy tych zabiegach/uspokajaniu w nocy?

Pomyślałem jeszcze o tym, że dziecko może mieć uraz, jeśli pierwsze zabiegi były bolesne. Podobnie jest z dziećmi, które się oparzą przy kąpieli (myciu głowy). Wykonywanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych samo w sobie wywołuje napięcie i dzieci powinny być przyzwyczajane stopniowo i delikatnie. Proszę spróbować powoli oswajać dziecko z zabiegami i przedmiotami takimi jak patyczki, czy szczoteczka. Nie mam na myśli dawania dziecku nożyczek :) Najlepsza droga wiedzie poprzez zabawę i zabawki (np. czyszczenie patyczkiem zabawek). Trudno cokolwiek więcej napisać, bo nie mamy pełnego obrazu. Pozdrawiam!

Szanowna Pani

Przy takich objawach jak wybudzenia nocne z krzykiem i płaczem, z trudnością z uspokojeniem dziecka proszę skonsultować się z lekarzem pediatrą i neurologiem. Jeżeli zostaną wykluczone biologiczne przyczyny tego typu zachowań pomocna będzie pomoc psychologa.

Pozdrawiam