Nocne przebudzenia bez świadomości

Witam, moj 19 letni syn zrywa sie z lozka krzyczac lub biegajac po mieszkaniu w przerazeniu. Zdarzylo sie to dopiero 2 razy ale jestem bardzo zaniepokojona; po chwili dochodzi do siebie twierdzac ze nic nie pamieta.Czy wymaga to leczenia farmakologicznego ?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Drogą wirtualną nie da się postawić żadnego rozpoznania i stwierdzić, co dolega Pani synowi i czy wymaga to leczenia farmakologicznego. Zaburzenia snu mogą być objawem towarzyszącym wielu problemom emocjonalnym, np. stanom lękowym. Być może to, czego doświadcza Pani syn, to po prostu porażenie przysenne, o którym może Pani więcej przeczytać pod poniższymi linkami: Porażenie przysenne i Paraliż senny albo inne parasomnie. Być moze Pani syn wyrywa się z przerażających koszmarów, które są sposobem manifestowania się jego lęków, niepokojów i obaw? Jeżeli problem będzie się powtarzał, warto skonsultować się ze specjalistą w poradni leczenia zaburzeń snu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
nikt bez dokładnych badań neurologicznych i pewnie wielu innych, nie odpowie na na tak postawione pytanie. Być może są to jedynie nic nie znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu a być może pierwsze objawy napadów padaczkowych lub innych poważnych schorzeń. Proszę wysłać syna na konsultacje do neurologa.
Dorota Pyrgies

Witam,
myślę, że na początek przy powtarzających się tego typu sytuacjach warto sprawdzić, czy nie ma to podłoża medycznego. Warto także rozważyć, czy te zachowania nie mają związku z jakimiś ważnymi przeżyciami, trudnościami syna. Potrzebnych byłoby więcej informacji. Jeśli te sytuacje nie ustąpią, warto to skonsultować z psychologiem.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam,
Takie zachowania, mogą mieć przyczyny w traumatycznych przeżyciach. W czasie snu, zachodzi wiele podświadomych, niekontrolowanych reakcji, ale przyczyny mogą być inne, jest ich tak wiele, że trudno wszystkie wymienić, a jeśli nawet, nie muszą dotyczyć Pani syna. Nie czekajcie aż problem się rozwinie, należny zgłosić się do specjalisty.
Pozdrawiam
Dorota Kotarska