Normy zastawek trójdzielnych

witam,dalszy ciag moich wynikow lewa kom 58mm,prawa komora 38mm, przegroda midzykomorowa 12,5mm,tylna sciana lew kom 12,5mm,aorta wstep 29mm,zast mitralna:mala fala zwrotna(+),zast aoralna;platki brzeznie zwlokniale o zachowanej ruch,bez cech wady Vmax 1,3m/s,zastawka pnia płucnego:mala fala zwrotna,Act 112ms,zastawka trojdzielna bez cech wady,funkcja skurczowa:EF:54%,funkcja rozkurcz:pseudonormalizacja naplywumitralnego.E/A 1,38.Pow lewej kom i lew przeds,upsledz, uposledz funkcja rozk lew komo

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przedstawione wyniki powinien interpretować kardiolog w oparciu o aktualny stan pacjenta oraz przyjęte normy. Ponieżej przedstawiam niektóre z nich. Wymiary jam serca
Normy na podstawie podręcznika "Choroby Wewnętrzne" pod red. prof. Szczeklika:

Lewa komora w rozkurczu (LVEDd) 3,5-4,7 cm; w skurczu (LVESd) 2,2-3,8 cm
Grubość tylnej ściany lewej komory w rozkurczu (PWd) 0,6-1,1 cm; w skurczu (PWs) 1,0-1,5 cm
Grubość przegrody międzykomorowej w rozkurczu 0,9-1,2 cm
Rozkurczowa średnica prawej komory (PVEDd) 2,6-4,3 cm
Średnica lewego przedsionka (LA) 1,9-4,0cm
Opuszka aorty 2,0-3,7 cm
Pień płucny 1,5-2,7 cm